Perfekt je oko rečenice !! 1 rečenica Čekam vašu pomoć

> Forumi > Pitanja i odgovori o njemačkim časovima > Perfekt je oko rečenice !! 1 rečenica Čekam vašu pomoć

DOBRO DOŠLI NA ALMANCAX FORUM. SVE INFORMACIJE KOJE TRAŽITE O NJEMAČKOJ I NEMAČKOM JEZIKU MOŽETE NAĆI NA NAŠIM FORUMIMA.
    mural
    Učesnik

    Mein Freund…… ins Kino……..

    Perfektno vrijeme će se postići korištenjem oba dürfena/ stupnjeva Fahrena.

    Rečenicu sam napravio ovako

    Mein Freund darf ins Kino fahren je li moja rečenica ispravna ili pogrešna, hvala unaprijed

    mehmetxnumx
    Učesnik

    perfeckt geçmiş zaman …senin cümle hem yanlış hemde şimdiki zamanla kurulmuş…ne demek istediiğini türkçe yazarmısın..ona göre cümle kurayım

    mehmetxnumx
    Učesnik

    şaşırdım bi dakika…cümle şimdiki zaman.. doğru cümle..ama sen perfeckt demişsin..perfeckt geçmiş zaman..

    mural
    Učesnik

    Zar ne možeš raditi perfekt sa modalnim? Mislio sam da je to učinjeno i zato sam pitao

    mural
    Učesnik

    Zar ne možeš raditi perfekt sa modalnim? Mislio sam da je to učinjeno i zato sam pitao

    Može li ovaj oblik biti rečenica? 

    Moj Freund darf ins Kino gefahren 

    gaddarxnumx
    Učesnik

    modalni glagoli se ne koriste sa perfektom. To nije gramatički pogrešno, ali postaje teško razumljivo ili nešto slično. jer su ga ljudi savršeno koristili. umjesto toga piše se u prošlom vremenu pomoću modalnih glagola prateritum. pa u tvom primjeru:

    Mein Freund durfte ins Kino gehen.

    bit će najtačniji oblik.

    mer19
    Učesnik

    Mein Freund…… ins Kino……..

    Perfektno vrijeme će se postići korištenjem oba dürfena/ stupnjeva Fahrena.

    Rečenicu sam napravio ovako

    Mein Freund darf ins Kino fahren je li moja rečenica ispravna ili pogrešna, hvala unaprijed

    Mein Freund darf ins Kino fahren (sadašnje vrijeme s modalnim glagolom tj. Präsens
    Mein Freund durfte ins Kino fahren (Historija s modalnim glagolom tj. Präteritum
    Mein Freund hat ins Kino fahren dürfen (Prošlost s modalnim glagolom, tj. Perfekt

    Postoji samo jedno važno pitanje: uvijek morate upotrijebiti pomoćni glagol HABEN kada idete na usavršavanje u rečenici s modalnim glagolom. Na primjer, iako je fahren glagol koji sadrži glagol, ako primijetite, upotrijebio sam pomoćni glagol. to jest, rečenica korištena s Modalverbom u prošlom vremenu nikada se ne koristi sa SEIN -om, uvijek se koristi sa HABEN -om. glagol na kraju rečenice je infinitiv i ne uzima -ge

    Ich soll zu Hause gehen (moram kući) sadašnje vrijeme
    Ich sollte zu Hause gehen (morao sam kući) PROŠLO
    Ich habe zu Hause gehen sollen (morao sam kući) PROŠLO savršeno

    Hast du mich verstanden?  ya:)

    netalman po
    Učesnik

    prijatelji,

    Naravno, glagol dürfen ima i oblik perfekt (gedurft), ali Nijemci koriste oblik preeteritum u prošlom vremenu.

    a kad kažem dom zove se -nach Hause. -Zu hause- znači kod kuće.

    mer19
    Učesnik

    prijatelji,

    Naravno, glagol dürfen ima i oblik perfekt (gedurft), ali Nijemci koriste oblik preeteritum u prošlom vremenu.

    a kad kažem dom zove se -nach Hause. -Zu hause- znači kod kuće.

    oh da, sad sam primetio istinito
    ich bin zuhause
    ich gehe nach hause

    Entschuldigung… teşekkürler :)

    mer19
    Učesnik

    Mein Freund darf ins Kino fahren (sadašnje vrijeme s modalnim glagolom tj. Präsens
    Mein Freund durfte ins Kino fahren (Historija s modalnim glagolom tj. Präteritum
    Mein Freund hat ins Kino fahren dürfen (Prošlost s modalnim glagolom, tj. Perfekt

    Postoji samo jedno važno pitanje: uvijek morate upotrijebiti pomoćni glagol HABEN kada idete na usavršavanje u rečenici s modalnim glagolom. Na primjer, iako je fahren glagol koji sadrži glagol, ako primijetite, upotrijebio sam pomoćni glagol. to jest, rečenica korištena s Modalverbom u prošlom vremenu nikada se ne koristi sa SEIN -om, uvijek se koristi sa HABEN -om. glagol na kraju rečenice je infinitiv i ne uzima -ge

    Ich soll zu Hause gehen (moram kući) sadašnje vrijeme
    Ich sollte zu Hause gehen (morao sam kući) PROŠLO
    Ich habe zu Hause gehen sollen (morao sam kući) PROŠLO savršeno

    Hast du mich verstanden?  ya:)

    özür dilerim..  yanlış yazmışım hemen düzeltiyorum. sonradan farkettim…doğru olan şöyle:
    ich soll nach Hause gehen
    ich sollte nach Hause gehen
    ich habe nach Hause gehen sollen (ovo se obično ne preferira.)

Prikazujem 9 odgovora - 1 do 9 (ukupno 9)
  • Da biste odgovorili na ovu temu, morate biti prijavljeni.