Briga o djeci – rad na pola radnog vremena i kurs jezika

DOBRO DOŠLI NA ALMANCAX FORUM. SVE INFORMACIJE KOJE TRAŽITE O NJEMAČKOJ I NEMAČKOM JEZIKU MOŽETE NAĆI NA NAŠIM FORUMIMA.
    istanbullu je
    Učesnik

    hello;

    Pozdrav svim članovima Germanxa

    Sljedećeg mjeseca smještamo se u Njemačku s našim jednogodišnjim sinom. Moja supruga je njemačka državljanka.

    Dao sam otkaz na poslu u Turskoj. Moja supruga je našla posao u Njemačkoj.

    1) Ja ću se brinuti o djetetu u prvim mjesecima. Da li država pomaže izvan Kindergelda? Mislim da je njemačkim državljanima pružena pomoć u njezi djeteta, primjenjuje li se to na strance?

    2) Mogu raditi honorarno od kuće uz određenu naknadu u kompaniji u TR-u u kojoj sam dao otkaz. Hoće li ovo promijeniti poreznu klasu mog supružnika (steuerclasse)? Ima li negativan ili pozitivan efekat na nas?

    3) Može li me država prisiliti da pohađam kurs jezika jer ću se ja brinuti o djetetu? Imam A2 certifikat iz Turske Goethe.

    Očekujem dragocjene komentare iskusnih članova Almanxa o ovim pitanjima.

    S poštovanjem,

    Kaan
    Učesnik

    1) Nisam siguran, ali ako je ukupan prihod kuće manji od 1200 €, mislim da nećete dobiti nikakvu podršku osim Kindergelda, ne mislim da postoji privilegija biti Nijemac ili državljanin drugog zemlja.

    2) Ako honorarno radite od kuće, mogli biste naići na probleme ako nakon nekog vremena skrene pažnju na vaše bankovne uplate.

    O Steuerclasseu
    https://www.steuerklassen.com/steuerklassenrechner/
    Možete izračunati sa ove adrese. U ovom slučaju možete saznati kako utječu vaši prihodi.

    3) Od vas će se definitivno tražiti B1 za trajnu sesiju. U suprotnom, morat ćete ga produžiti plaćanjem kontinuirane godišnje naknade. U jednom trenutku pročitao sam na forumu da su bez odlaska na tečaj u Njemačkoj neograničene sesije postignute polaganjem B1 ispita direktno u Goetheu. Ako imate dobro znanje na nivou A2, mislim da neće biti teško pripremiti se za B1. 

Prikazujem 1 odgovor (ukupno 1)
  • Da biste odgovorili na ovu temu, morate biti prijavljeni.