Lekcija 15: Perektif – prošlo vrijeme sa Di na njemačkom

> Forumi > Nemački časovi i konvencije > Lekcija 15: Perektif – prošlo vrijeme sa Di na njemačkom

DOBRO DOŠLI NA ALMANCAX FORUM. SVE INFORMACIJE KOJE TRAŽITE O NJEMAČKOJ I NEMAČKOM JEZIKU MOŽETE NAĆI NA NAŠIM FORUMIMA.
    MuhaââeM
    Učesnik
    DAS PERFECT (PROŠLO VRIJEME SA -Dİ)

    • PRETHODNE INFORMACIJE
    • [/ List]

      Do sada smo proučavali sadašnje vrijeme (Präsens) i prošlo vrijeme sa -di (također nazvano Präteritum ili Imperfekt) na njemačkom jeziku.

      U ovoj ćemo lekciji ispitati temu Das Perfekta. Perfekt, poput Präteritum, znači prošlo vrijeme sa -di.
      Opisuje radnje koje su u prošlosti izvršene i završene.
      Između njih postoje određene razlike; Präteritum se obično koristi u pisanom jeziku, koristi se u idiomima, široko se koristi u bajkama, romanima ili pričama, Perfekt se koristi u govornom jeziku, a ne u djelima poput romana i priča.
      Ova dva vremena mogu se odnositi na sva prošla vremena prema njihovom mjestu, osim na prošlo vrijeme sa-mash.
      Na primjer, mogu odgovarati vremenima kao što su "radio sam", "radio sam", "radio sam", ali se ne koriste za vremena sa -mish poput "radio sam", "radio sam".

      Kao što smo videli u našim prethodnim časovima, tokom Präteritum i Präsens puta,

      PREDMET + VERBALNI + OSTALI PREDMETI

      Ali za Perfekt (prošlo vrijeme sa -di), ovaj se redoslijed mijenja. Uzorak korišten u Perfektu je sljedeći:

      PREDMET + POMOĆNI GLAGOL + OSTALI PREDMETI + ESAS VERBALNI

      Kao što vidite, pojavljuje se koncept pomoćnog glagola koji nismo vidjeli u prethodnim lekcijama.

    • II. POMOĆNI GLAGOL
    • [/ List]

      Dva pomoćna glagola se koriste za stvaranje Perfekta, to su; HABEN i SEIN su slonovi.
      Ovi glagoli nemaju smisla kada se koriste kao pomoćni glagoli, pa se ne mogu prevesti na turski jezik.
      Dok je perfekt napravljen, ovi su glagoli konjugirani prema sadašnjem vremenu (Präsens). (Ovo pravilo vas ne zbunjuje, dali smo ga kao dodatne informacije, samo trebate znati).
      Dajmo konjugaciju ovih glagola prema sadašnjem vremenu.

      ljudi HAVE SEA
      ben / ich habe am
      sen / du hast bist
      o / er / sie / es ima je
      mi / wir haben su
      ti / ihr habt seidema
      oni / sie haben su
      ti / Sie haben su

      U gornjoj tabeli date su fotografije pomoćnih glagola haben i sein koji se koriste u Perfektu.
      Pomoćni glagol će se odrediti prema suštini cümlen-a, na primer, "bin" ili "habe" će se koristiti kao kumulativni pomoćni glagol, čiji je predmet prva jedinstvena osoba "ich".
      Tema će biti druga pluralna osoba, tj. "Habt" ili "seid".

      U rečenici uspostavljenoj sa Perfektom, ovi pomoćni glagoli moraju biti konjugirani prema subjektu, gornja tablica mora biti naučena napamet, jer postoji rečenica kompatibilnost subjekt-pomoćni glagol u rečenicama napravljenim sa perfektom.
      Glavni glagol (partizip perfekt) ne mijenja se prema osobama, isti je za sve osobe (vidjet ćemo u nastavku), pa Perfekt u to vrijeme uspostavlja subjektivno-pomoćnu glagolsku kompatibilnost u rečenicama.

      Pošto ćemo u Perektifu koristiti pomoćni glagol iza subjekta i imamo dva pomoćna glagola, “haben” i “sein”, da li ćemo u ovom slučaju koristiti “haben” ili “sein”?
      Od koje ćemo odabrati? Šta bismo izabrali?
      Naš odgovor na ova pitanja je sljedeći: Utvrđujemo koji ćemo pomoćni glagol koristiti u Perfektu gledajući glavni glagol.
      koristiti s nekim glagola haben, sein kullanılır.hang da pomogne sa nekim od stvarne upotrebe ćemo, mi ćemo uspostaviti osnovu kazne će odlučiti gledajući stvarne.

      Općenito, najčešće korišteni pomoćni glagol u Perektifu je “haben& Quot; Neki od posebno nepravilnih glagola su "sein"Koristi se.
      Možete vidjeti u kojem glagolu, glagolu i glagolu na sljedećoj listi glagola.
      Kao što smo ranije rekli, njemački gramatika ima strukturu koja zahtijeva intenzivnu pamćenja, tako haben glagol sa kojom, potrebno je zapamtiti glagol da vidim šta je na raspolaganju.
      Evo male grupe; država ili promjene ponašanja (npr potez do dna, izlaz, idite desna na lijevo, ili da dođete u bilo kojem smjeru kao i ravnu površinu) sa značenjem koje se koristi glagol "SE".

      Da biste vidjeli najčešće korištene nepravilne glagole sa njihovim značenjima, naučili koje glagole koristiti haben, a koje glagole sein. kliknite ovde ali ako vam tema nije poznata, prvo je pročitajte do kraja.

    • III. GLAVNI GLAGOL (PARTISIP SAVRŠEN)
    • [/ List]

      Partizip Perfekt, Perfekt je poseban oblik glagola koji se koristi prilikom konstrukcije rečenica.
      Istovremeno, koristićemo stanje glagola Partizp Perfekta dok stvaramo Plusquamperfect vreme koje ćemo videti u budućnosti.
      Partizip Perfekt nije konjugacija glagola prema osobi, to je verzija glagola koja se dobija dodavanjem nekih priloga glagolu, a potrebno je memorisati i Partizip Perfekt stanja glagola kako bi se u Perfektu napravila rečenica (prošlo vrijeme sa -di).
      Kao što smo vidjeli u našim prethodnim lekcijama, donosili smo neke sufikse u korijen glagola kako bismo napravili rečenicu u Präsensu, odnosno u sadašnjem vremenu ili u Präteritumu, ali Perfekt nije takav u vremenu. Partizip Perfekt oblik glagola koristi se u rečenicama uspostavljenim u Perfekt vrijeme, ne koristi se infinitiv ili rog Promena priloga prema pojedincima se ne donosi.
      Partizip Perfekt, na kraju se nalazi u rečenici i stranaka değişmez.perfekt vrijeme kazne pomoćnog glagola mijenja ništa u odnosu na prilikom postavljanja stranke, glavni glagol (evo ime Partizip Perfektlerini) promjena prema osobi, predmet jedne države .hr kazna za sve pojedince značajno utjecati na stvarne.

      U stvari Perfekt Partizip glagol formirana dodao neke priloge, već zato što je posebno nepravilni glagoli u tim aneksima pod kojim će biti dodan u biti siguran, naime Perfekt Partizip slučajeva su uzrokovane akata od strane nedostatak određenog pravila mora pojedinačno znati.
      Ali može se dati jednostavno pravilo za regularne glagole, i to je moguće konstruisati oblike regularnih glagola Partizip Perfekt-a tako što će ovo praviti.

      Partizip Perfekt pravilnih glagola dobija se na osnovu sljedećeg pravila:

      ge takısı + fiilin kökü + t takısı

      Primjeri:

      "lieben"Koreni glagola"liebe"Da bi se dobilo stanje glagola Partizip Perfekt, ge na kraju korena t Dodamo.
      Mislim: ge lieb t


      Geliebter (Napomena: da bi se pronašao korijen glagola, infinitiv tog glagola je uklonjen, gde je infinitiv glagol, pa ostane lieba.)

      slušati koren glagola h roll. Kako bi dobili Partizip Perfekt ovog glagola, ge dodamo, na kraju korena t Dodamo.
      Mislim: ge hör t


      gehört

      Zbog toga, lieben Partizip Perfekt glagola Geliebter d. slušati Partizip perfekt glagola gehört roll.
      Na ovaj način možete kreirati Partizip Perfekt slučajeve redovnih akcija.

      Kao što smo ranije rekli, možete naći mnoge izuzetke u nemačkoj gramatici. Postoji nekoliko izuzetaka koje se ovde primenjuju.
      1. Neka redovna dela ne vode gukove na svoje frontove.
      2. Radikali d, t, m, n t glagol završava sa slovima dodajući nakit, djeluje između matičnih ulazi u nakit sa T slovo e.
      Prema tome, aktivnosti koje ulaze u ovu grupu moraju se memorisati.
      Što se tiče nepravilnih glagola; Nažalost, takvo se pravilo ne može dati za nepravilne glagole, pa bi svaki nepravilni glagol, barem onaj partizip Perfekt od najčešće korištenih, trebao pamtiti jedan po jedan.
      Informacije o Partizip Perfektu nepravilnih glagola bit će date u nastavku.

      Kako bi se pokupiti nit nekoliko malih primjera Idemo napred pa da pišu kazne Perfekt uspostavljena.

      Jednostavne rečenice osnovane u prošlom vremenu sa perfekt:

      ich habe gehört: Duydum

      ich: Predmet (1, jedinstvena osoba)
      habe: Pomoćni glagol (glagol konjugacija na haben glagol 1)
      gehört: glavni glagol (Partizip Perfekt glagola hören)

      Ovdje smo koristili pomoćni glagol "haben", jer se "haben" koristi sa glagolom "hören ((Memorization)).

      sie haben gehört: Duydular

      sie: Predmet (3, množina)
      haben: pomoćni glagol (glagol konjugacija na haben glagol 3)
      gehört: Glavni glagol (Partizip Perfekti glagola glagola)

      erk gehört: Duydu

      er: Predmet (3, individualno)
      linija: pomoćni glagol (snimci prema pojedinačnom 3-u na glagolu)
      gehört: Glavni glagol (Partizip Perfekti glagola glagola)

      ich bin erkrankt: Bio sam bolestan (bio sam bolestan)

      ich: Predmet (1, jedinstvena osoba)
      bin: Pomoćni glagol (glagol s 1.
      erkrankt: Glavni glagol (Partizip Perfekti of erkranken glagol)

      Ovdje koristimo glagol "sein", jer en sein "upotrebljava se uz glagol" rano r (pamćenje).

      sie ist erkrankt: Bio sam bolestan (bolestan)

      sie: Predmet (3, jedna osoba)
      ist: Pomoćni glagol (glagolski glagol 3 pojedinac)
      erkrankt: Glavni glagol (Partizip Perfekti of erkranken glagol)

      Kao što se vidi u gore jednostavnom primjeru, Perfekt Partizip (glavni glagol) ne mijenja prema strankama, prema istom kalmaktadır.şahıs pomoć mijenja stvari za sve stranke fiildir.partizip Perfekt (glavni glagol) se nalazi na kraju rečenice.
      Pomoćni glagol dolazi nakon subjekta, na primer, dovoljno je promijeniti položaj pomoćnog glagola kako bi se postavilo pitanje.

      er het geört: Heard.
      Šta nije u redu? : Jeste li čuli?

      du hast gehört: Čuvaj to.
      hast du gehört? : Čuješ li?

      Primjeri se mogu dati.

      Sada smo naučili osnovne elemente Perfekt teme kao što su; rečenica rang, nekoliko primjera rečenica pomoćnih glagola i Partizip perfekt.şi sada yazalım.düzenl postoji razlika u pogledu uređivanja kazne nepravilnih glagola sa glagoli, u oluşturulmasındadır.yukarı jedina razlika Perfekt Partizip smo dali pravila za redovne glagoli, ovo pravilo se ne odnosi na nepravilne glagole.

      Dakle, dajmo sada značenja najčešće korištenih nepravilnih glagola, Partizip Perfects i pomoćnog glagola (sein / haben) koji će se koristiti s njima jedan po jedan.

      njemački-perfect1.png
      njemački-perfect2.png
      njemački-perfect3.png

      U prvom stupcu (krajnje lijevo) gornjih tablica dat je infinitivni oblik glagola, u drugom stupcu je dat glagolski oblik partizip Perfekt, Perfekt je dio koji će se koristiti za izradu rečenice. U koloni je prikazan pomoćni glagol koji se koristi sa ovim glagolom.
      U perfektu se uglavnom koristi pomoćni glagol "haben". Pokušali smo da uključimo skoro sve nepravilne glagole koji se koriste uz "sein" iznad. Stoga će najvjerovatnije biti ispravno koristiti haben uz glagol koji nije uključen u gornja tabela.

    • IV. UZORAK REČENICE
    • [/ List]


      Ich habe gespielt: Igrao sam.

      Ich habe in diesem Garten gespielt: Igrao sam se u ovom vrtu.

      Muharrem und seine Frau je dobio svoje djelovanje: Muharem i njegova supruga igrali su se u ovoj bašti.

      Ich habe aufgeräumt: Prikupio sam.

      Ich habe mein Zimmer aufgeräumt: Očistio sam sobu.

      Ich habe gestern mein Zimmer aufgeräumt: Juče sam spakirala svoju sobu.

      Ich habe gestern Abend mein Zimmer aufgeräumt: Pospremila sam sobu sinoć.

      Hast du dein Zimmer aufgeräumt? : Jeste li pospremili svoju sobu?

      Wir haben in Dieser Fabrik gearbeitet: Radili smo u ovoj fabrici.

      Muharrem hat sein Auto verkauft: Muharem je prodao svoj automobil.

      Hat Muharrem sein auto verkauft? : Je li Muharem prodao svoj automobil?

      Ich bin gestern zoom Arzt gegangen: Jučer sam otišao kod doktora.

      Bist du gestern zoom Arzt gegangen? : Jeste li išli kod doktora juče?

      Da li ste pronašli gestern ins Kino gegangen? : Jeste li išli u kino juče?

      Ich bin in die Türkei gefahren: Otišao sam u Tursku.

      Hast du mein neues Hemd gesehen? : Jeste li vidjeli moju novu košulju?

      Dakle, završili smo predmet Das Perfekt, u sljedećoj ćemo lekciji obraditi temu Plusquamperfekt (prošlo vrijeme s mišem), osnova našeg novog predmeta također se temelji na gore navedenom predmetu, tako da je neophodno naučiti predmet Perfekt kako bismo naučili predmet Plusquamperfekt.

      …Najveći dar i dužnost u ovom trenutku je sačuvati vjeru i raditi na način koji jača vjeru drugih. (Bediüzzaman)

    night2
    Učesnik

    Interni habe gestern abend Suppe gekocht. (Jučer sam kuhao supu.)

    Ich habe heute morgen mit meiner Freundin gefrühstückt. (Jutros sam doručkovao sa prijateljem.) ;D

    Meine Freundin šešir u Lotto Geld gewonnen. (Moj prijatelj je zaradio novac od Lota.)

    Odmah me obavijestite.
    (Pomogao sam mami prošle sedmice.)

    Ich habe fast seid 1 Monat šire s Deutsch Übüng angefangen. (Otprilike mjesec dana ponovo sam počeo raditi s njemačkim jezikom.)

    Da li je tačno da nema šanse... ::) sramota :)

    MuhaââeM
    Učesnik

    Čini se da postoji nešto čudno u rečenici 2 ;)

    night2
    Učesnik

    Mislim da sam to popravio ;D
    Gospodine Muharem, u nevolji sam zbog nepažnje, sad me je sramota :)

    MuhaââeM
    Učesnik

    Nisam vidio ništa što bi se poboljšalo, da li ja to pogrešno vidim ili???

    night2
    Učesnik

    Nisam vidio ništa što bi se poboljšalo, da li ja to pogrešno vidim ili???

    postiđen:) ??? ::)

    MuhaââeM
    Učesnik

    Dobro, i prevod je promenjen, sad je ok :)

    night2
    Učesnik

    Dobro, i prevod je promenjen, sad je ok :)

    halayy :) dance :) alkis :) yuppi :) halayy :)

    yanliz008
    Učesnik

    Hvala na rečenicama

    wappo
    Učesnik

    Vau, neka te Bog blagoslovi... Kad ovako zapnemo, dođemo i provjerimo... Hvala puno... ;)

    dielosch
    Učesnik

    Kako ih radimo negativno?

    OZGE94
    Učesnik

    Može li neko objasniti savršen oblik glagola “teilnehmen”????

    daphnexnumx
    Učesnik

    Pozdrav, upravo sam otkrio ovu stranicu, ali je vrlo dobro objašnjena, hvala vam puno. U Njemačkoj sam dva mjeseca i pokušavam naučiti njemački, jako mi je teško, ne znam šta da radim. Još uvijek ne mogu izgovarati rečenice i govoriti pravilno, molim vas pomozite mi. Hvala ti

    Ashley
    Učesnik

    Može li neko objasniti savršen oblik glagola “teilnehmen”????

    učestvovao

    ssseda
    Učesnik

    dance :)

    yildizxnumx
    Učesnik

    Pozdrav, trebaju mi ​​hitne perfekt rečenice. Hvala

Prikazujem 15 odgovora - 1 do 15 (ukupno 23)
  • Da biste odgovorili na ovu temu, morate biti prijavljeni.